Religie , ezoteryka i egzoteryka.

Strona Główna • *FORUM* • SUTTA PITAKA • FILMY RELIGIOZNAWCZE

Nawigacja
Strona Główna
*FORUM*
SUTTA PITAKA
FILMY RELIGIOZNAWCZE
REINKARNACJA
Traktowanie zwierząt
CIERPIENIE
PRZYPOWIEŚCI
Nasze ciało ?
Droga idioty
Po co oświecenie?
Śmierć - jedno prawo
Na Forum
Najnowsze Tematy
Droga idioty
Pytania i szukanie o...
O seksie
Konkordat - co oznacza?
CZY KOŚCIÓŁ KATOLICK...
Najciekawsze Tematy
Wątek przypowieśc... [43]
Masturbacja [14]
Człowiek a religia [13]
Wolnośc . [11]
Wątek apokryfów c... [11]
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 20
Nieaktywowany Użytkownik: 1286
Najnowszy Użytkownik: Anna36
    Zobacz Temat    

Religie , ezoteryka i egzoteryka. | | Synkretyzm religijny
Autor Geneza religii
Tomasz
Użytkownik

Data rejestracji: 20.08.11
Dodane dnia 17.01.2013 16:53:40
Witam

Od jakiegoś czasu próbuję ustalić jaki był początek religii. Czy można stwierdzić historycznie jakieś argumenty który stanowiłby o początku istnienia religii w swojej istocie? W jakich warunkach powstała religia i co ją determinowało?

Wiem że powstał poważny błąd wśród religioznawców w rozprawach dotyczących genezy religii których główną przyczyną było to, że mieszano pojęcie religii pierwotnej z pojęciem religii prymitywnej. Moim zdaniem niekoniecznie wierzenia pierwotne są religiami prymitywnymi, dlatego że wystarczy spojrzeć i prześledzić na przemiany i ewoluowanie wierzeń teistycznych. Jak wiele ich łączy!

Macie jakieś swoje przemyślenia lub odniesienia merytoryczne do tej kwestii?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Geneza religii
zbych
Użytkownik

Miejscowość: Wejherowo
Data rejestracji: 13.10.10
Dodane dnia 17.01.2013 17:31:56
Geneza jak i współczesne walki antagonistyczne o prym w religiach ( fałszywych) toczą się dla mnie dalej. W tym kręgu należy wymienić fetyszyzm ,grupowy totemizm, animizm , magia oraz pramonoteizmu. Dlatego w kwestii wierzeń teistycznych, a dokładniej że pomimo wymierania systemów religijnych, religii plemiennych nieuniknionych zmian, sam korzeń pozostał i dalej ewoluował.
Oczywiście w grę wchodzą pośledniejsze wierzenia zwyczaje, na które trzeba zwrócić szczególna uwagę , bo religie uniwersalistyczne , czyli światowe zostały ukształtowane przez nie. Naturalnie wszystkie one mają swoja własną genezę, ale dla mnie nie są czym odrębnym.
Tomasz
Użytkownik

Data rejestracji: 20.08.11
Dodane dnia 17.01.2013 22:10:11
zbych napisał/a:
Geneza jak i współczesne walki antagonistyczne o prym w religiach ( fałszywych) toczą się dla mnie dalej. W tym kręgu należy wymienić fetyszyzm ,grupowy totemizm, animizm , magia oraz pramonoteizmu. Dlatego w kwestii wierzeń teistycznych, a dokładniej że pomimo wymierania systemów religijnych, religii plemiennych nieuniknionych zmian, sam korzeń pozostał i dalej ewoluował.

Mnie najbardziej przekonuje iż podstawowym czynnikiem dla genezy religii jest animizm w religiach lokalnych. Podobnie jak totemizm , animizm określa również wiarę w przodków, ich duchów, to znaczy iż dusza żyje nie tylko w człowieku ale i w zwierzętach, roślinach, a po śmierci przechodzi dalej. W związku z czym totemizm jest tym samym co animizm, ale obstawiałbym że jest mniej filozoficzny, mianowicie mniej myślenia abstrakcyjnego, ale jest bardzo podobny.Nie ma żadnych wątpliwości, że wiara w duchy ( niematerialne) występuje dziś , znaczy przeniknęła do wielu religii. Nie znam religii ,która by kwestię przodków całkowicie przemilczała, tak jakby nie posiadała odrębnej interpretacji religijnej w tej kwestii, lub zwyczajnie odrzuciła wiarę w duchy przodków. Naturalnie nie jest on jedynym czynnikiem charakterotwórczym dla genezy religii. Myślę że stanowi jakąś jedną z podstaw do ewolucji religii, bo religie lokalne , bardzo archaiczne na ogół czcili duchu zmarłych, co stanowi że wierzyli iż śmierć nie jest końcem ich egzystencji.
adullam
Super Administrator

Miejscowość: Lębork
Data rejestracji: 16.09.10
Dodane dnia 17.01.2013 23:13:53
zbych napisał/a:
Oczywiście w grę wchodzą pośledniejsze wierzenia zwyczaje, na które trzeba zwrócić szczególna uwagę , bo religie uniwersalistyczne , czyli światowe zostały ukształtowane przez nie. Naturalnie wszystkie one mają swoja własną genezę, ale dla mnie nie są czym odrębnym.

Om namah Shivaja! Żarty Zbysio.
Nie znam ani fetyszyzmu, ani totemizmu, ani animizmu, ani tym bardziej monoteizmu w buddyzmie hinajany. Zwyczajnie one tam nie występują, gdyż było by to sprzeczne z naukami tipitaki np.; brak koncepcji nieśmiertelnej duszy, czy nieśmiertelnego JA został anihilowany, w zamian za doktrynę anatta. A wkleiłem ten temat , gdzie jest po części omówiony głowny konstrukt doktryny annata.
A jednak brak wiary , że nie ma odradzania się , mówiąc precyzyjniej brak wiary w moralne uniwersalistyczne "przyczynowo- skutkowe"prawo jest złym poglądem z punktu widzenia buddyzmu, a dla mnie dodatkowo przeciw wszelkim prawidłom i logice. Co ciekawe pomimo wiary w anatta (braku nieśmiertelnej duszy) istnieje w buddyzmie wiara w odradzanie się, czyli przez prawo kammy, ( precyzyjniej samskare) jednak nie jest ona pożądanym celem, a sprzeczności pomiędzy brakiem niesmiertelnej duszy , a odradzaniem w rzeczywistości niema - Gwoli ścisłości .

Do meritum. Czynnikiem dominującym w genezie religii może być totemizm, gdyż tak naprawdę to , od tego wyewoluowała wiara w bóstwa, dusze przodków, duchy opiekuńcze, niematerialne byty etc więc jest bardziej rozwinięty od np. fetyszyzmu. W totemizmie występuje coś godnego uwagi, był pewien szczególny rodzaj zakazu ,taka praprzyczyna moralności ,jako wyrazu odróżnienia czynności dobrych od złych. Tak więc geneza religii musi (powinna) być równoległa z jednoczesnym pojawieniem się zaczątków moralności. W totemizmie z łatwością można się dopatrzeć namiastek moralności

np. silny wpływ na ludy myśliwskie, przyczyniał się do zachowania wspólnoty , dzielenie się zdobyczą, wzajemna pomoc. Totemizm dla mnie widziany przez pryzmat kilku millenium jest jednocześnie religią oraz podstawami moralnościi.

Choć, nie oszukujmy się, totemizm jest osobliwy i trudno go mnie teraz nie trywializować, bardzo prymitywny , nie dlatego że był pierwotny , ale dlatego że wiara w totem ( zwierzę, przodka) jest zwyczajnie niemądre, nie wspominając że niewiarogodne , nieprzekonujące, wysoce nieprawdopodobne, ale to moje zdanie. hmm Co się dziwić, jak na plemiona dzikie, prymitywne, niecywilizowane , bez wiedzy, nauki, lepszej możliwości poznania. Dziś ich potomkami są katolicy, hinduiści, chrześcijanie, żydzi, mahometanie, i innej maści efekty uboczne braku wiedzy, czy ofiary indoktrynacji, którzy wierzą że pomyślność zapewni im bóg w Trójcy jedynej, bogowie, że będzie ich zabezpieczał finansowo , zsyłał łaski i błogosławieństwa, pomyślność i szczęście. Trochę ich żal, bo pomiędzy ich wierzeniami nie ma zasadniczej różnicy, gdyż jedni i drudzy potrzebuj niebiańskiego wsparcia, pomocy w trudnych chwilach, tragediach , odpowiedź na cierpienie.

Mała dygresja, bo wspomniałem o cierpieniu, a to jest istotne. Naturalnie żadna z wyżej wymienionych religii nie daje wyczerpującej i zadowalającej odpowiedzi, na cierpienie, raczej manipuluje nim jako spektrum magnetyzmu dla zbłąkanych owieczek. I to jest świństwo, niekonsekwencja, żal bo ktoś podpisujący się Dr. Ks. wieszcząc niewyobrażalne bzdury w telewizji Trwam ( oglądam czasem ) z pozycji filozofii religii ,mówiąc krótko TEOLOGIA, to na bazie filozofii religii , której środkiem jest ta sama TEOLOGIA , czyli relacje bóg r11;człowiek , taki profesor twierdzi że ta dziedzina zajmuje się - metodologią?!
Pomyślcie jak chrześcijaństwo , obrane w nową otoczkę filozofii religii bazującej na teologii może zajmować się nauka czy metodologią?! Dlatego oświadczam, centrum chrześcijaństwa jest TEOLOGIA. TEODYCEA, SPEKULACJE a cierpienie jest wykorzystywane jako środek na poparcie metafizycznych nonsensów. Chrześcijaństwo nie ma niczego do zaoferowania w tej kwestii! Jest jałowe, bo to nie jest jego dziedziną!
Natomiast metodologią, kognitywistykia, ( do bólu ) oraz np.; cierpienie ,to korzeń nauk buddyjskich. Dlatego nie znam żadnego buddyjskiego bhikkhu, lub buddysty w tradycji hinajana , który niezależnie od wieku , studiując kanony tipitaki , (sutta Pitaka, vinaya) nie byłby dobrym psychologiem, o zrównoważonych poglądach ,ponieważ buddyzm blisko jest psychologii, socjologii religii , i filozofii w której spekulacje metafizyczne poszły precz!

Np. Jakiś cza temu pisałem na temat , buddyjskiej nibbany, wraz z zacytowaniem tekstów kanonicznych i co?
Nie można zanegować suchego faktu śmierci oraz tego co po tym, nawet w najbardziej poetyckich udanapali (podniosłe strofy) A dlaczego,? Ponieważ Gotama nie opisuje czegoś co w rzeczywistości nigdzie nie występuje, przeciwnie dosadnie o tym mówi. Chrześcijaństwo jest takie durne ...mój boże....

Łaska i pokój.
michalina
Użytkownik

Data rejestracji: 01.05.13
Dodane dnia 03.07.2013 18:04:44
adullam napisał/a:
Om namah Shivaja! Żarty Zbysio.
Nie znam ani fetyszyzmu, ani totemizmu, ani animizmu, ani tym bardziej monoteizmu w buddyzmie hinajany. Zwyczajnie one tam nie występują, gdyż było by to sprzeczne z naukami tipitaki np.; brak koncepcji nieśmiertelnej duszy, czy nieśmiertelnego JA został anihilowany, w zamian za doktrynę anatta.

A jak oceniasz magizm w buddyzmie?
Chyba magia istnieje w najbardziej radykalnych i racjonalnych odłamach tej religii?
Skocz do Forum:

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

zbych

Najgorsze że nikt nie ma wyboru. Jest pokój, jest wojna. Ktoś wspominał że... "Najlepiej uciec tam gdzie wojna nie występuje." Popieram

Poganin

Jak będzie wojna, lepiej od razu podać się lub przeczekać niż ginąć przez nich na górze.

Tomasz

Nie powinieneś się martwić. Inne religie przepełnione są dogmatami, pięknymi mrzonkami , które przecież tak uszczęśliwiły świat.

ojciec

Nie, nie tylko nie zostałem przekonany, ale buddyzm w prezentacji telewizyjnej jest pusty, pozbawiony piękna, dobra, szczęścia i Boga!

adullam

Ojciec* Też oglądałem, pamiętam jak rinpocze przekazywał laikowi wiedzę kim był w poprzednim żywocie i co robił, wtedy dałem sobie spokój z tym dokumentem, tym bardziej że zachęcają do sceptycyzmu...

zbych

I co zostałeś przekonany?

ojciec

Niedawno oglądałem na tv Religia film o buddyzmie tybetańskim - szkoła Gelug

Poganin

Być może będziemy mieli na forum drugą kobietę, lubiącą Buddyzm. Być może zarejestruje się koleżanka.

michalina

Widzę, stało się smiley

adullam

Michalina, wdał się błąd zostałaś na nowo zarejestrowana. Pozdrawiam!

zbych

Za wyjątkiem parafilii nóg.

zbych

Papieże nigdy nie całowali brudnych nóg więziennym szmaciarzom!

adullam

I znów pijaństwo, obżarstwo, na umór...z wielkiej radości.... a rano kac!

ojciec

Życzę wszystkim aby te święta będą wyjątkowe! Jestem taki podekscytowany!

Tomasz

Jeszcze nie po świętach, no chyba że w innych religiach smiley

adullam

świnta , świnta i po świntach...

adullam

Nic z tych rzeczy...Partonem tej strony jest FRONTOZAURUS (frontosa moba) , kiedyś kobieta , a że miałą dużo pożądania , stała się piękną rybcią...o długich płetwach... O!

zbych

Krzyż to symbol zbrodni, wynikającego z barbarzyństwa rzymian! Noszenie wisielców, podobizny ludzi ukrzyżowanych, przedmiotów wykonania tortur lub śmierci kwalifikuje się wizytą do psychiatry!!!

ojciec

Krzyż jest symbolem męki Pańskiej naszego zbawcy. Stąd kontemplacja chrześcijańska, modlitwa z rozważaniem.

Poganin

Ryba jest symbolem chrześcijańskim a krzyż ?

Archiwum
Copyright © 2006