Religie , ezoteryka i egzoteryka.
 
 
Strona Główna • *FORUM* • SUTTA PITAKA • FILMY RELIGIOZNAWCZE
 
 
Nawigacja
Strona Główna
*FORUM*
SUTTA PITAKA
FILMY RELIGIOZNAWCZE
REINKARNACJA
Traktowanie zwierząt
CIERPIENIE
PRZYPOWIEŚCI
Nasze ciało ?
Droga idioty
Po co oświecenie?
Śmierć - jedno prawo
Na Forum
Najnowsze Tematy
O seksie
Konkordat - co oznacza?
CZY KOŚCIÓŁ KATOLICK...
Analogie.
Augustyn - święty c...
Najciekawsze Tematy
Wątek przypowieśc... [43]
Masturbacja [14]
Człowiek a religia [13]
Wolnośc . [11]
Wątek apokryfów c... [11]
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 16
Nieaktywowany Użytkownik: 288
Najnowszy Użytkownik: Kamilaolszew
    Zobacz Temat    
 
Religie , ezoteryka i egzoteryka. | | Religie zachodnie
Autor Zoroaster- założyciel jednej z pierwszych religii monoteistycznych..
adullam
Super Administrator

Avatar Użytkownika

Postów: 953
Miejscowość: Lębork
Data rejestracji: 16.09.10
Dodane dnia 20.09.2010 18:54:40
Zoroaster (inaczej Zaratusztra; współczesny pers ) r11; twórca jednej z najstarszych na świecie religii monoteistycznych, nazywanej od jego imienia zaratusztrianizmem, zoroastryzmem lub r11; zupełnie błędnie r11; mazdaizmem.

Jedyne wiarygodne pisemne świadectwo dotyczące Zaratusztry to najstarsza część świętej księgi zaratusztrian r11; Awesty, o nazwie Gaty, która została prawdopodobnie napisana przez samego Zaratusztrę. Badania porównawcze archaicznego języka Gat i zawarte w nich odniesienia do faktów historycznych wskazują, że Zaratusztra działał na terenie dzisiejszego północno-wschodniego Iranu i w Turkmenistanie. Na tej samej podstawie okres jego życia różni badacze umieszczają gdzieś pomiędzy XIII a połową VI wieku. p.n.e., przy czym większość przyjmuje, że żył on gdzieś ok. 1000 r. p.n.e.[1]. Często podawana, tzw. "tradycyjna" data życia Zaratusztry (660-583 p.n.e.) pochodzi od badaczy brytyjskich, którzy jako pierwsi przetłumaczyli Awestę w połowie XIX wieku i mylnie zinterpretowali fakty historyczne opisane w Gatach. Był jednym z wielu kapłanów wiary staroirańskiej zwanej mazdaizmem od głównego boga występującego w panteonie tej religii o nazwie Mazda. Religia ta była typową religią politeistyczną podobną do np. wierzeń starożytnych Greków.

Zgodnie z przekazem zawartym w Gatach plemię Zaratusztry zostało wybite na skutek wojen plemiennych, a on sam tułał się przez kilkanaście lat po stepach północnego Iranu, ucząc się od innych kapłanów i obserwując bezsensowne walki plemienne wyniszczające jego lud. W wieku 30 lat spłynęło na niego objawienie. Zobaczył jaśniejącą istotę, która nazywała się sama Wohu Manah (Dobra Myśl). Istota ta zaprowadziła go przed oblicze boga, który przedstawiał się jako Ahura Mazda, czyli Pan Dobra, i który w jednej chwili spuścił na Zaratusztrę objawienie wszystkich zasad nowej religii. Zaratusztra usiłował przekazać to objawienie swoim krajanom, jednak nie znalazł u nich posłuchania. Wreszcie musiał zbiec do pobliskiej krainy r11; królestwa Chorezmu. Zdołał tam przekonać do swojej religii, króla Wisztaspę, który zaprowadził tę religię na swoim terytorium. Wywołało to gniew okolicznych władców, którzy zorganizowali rodzaj "karnej ekspedycji" na Chorezm. Ekspedycja ta zakończyła się fiaskem, a król Wisztaspa w odwecie najechał wszystkie okoliczne państwa i utworzył duże królestwo na terenach obejmujących dzisiejszy Iran Północny, Turkmenię i część Kirgistanu. Obowiązującą religią w tym nowym państwie stał się zaratusztrianizm, a Zaratusztra stał się jej głównym kapłanem. Zaratusztra pojął za żonę córkę najważniejszego doradcy Wisztaspy r11; Dżamaspy, który stał się jego największym poplecznikiem i przyjacielem. Sam Zaratusztra stał się jedną z najbardziej wpływowych postaci w państwie Wisztaspy.

Zgodnie z tradycją przekazaną w późniejszych księgach Awesty Zaratusztra zrezygnował pod koniec życia z wszelkich zaszczytów, spisał[potrzebne źródło] Gaty, a następnie umarł przez dobrowolne zanurzenie się w lodowatych, krystalicznie czystych wodach jeziora Kasaoja w Pamirze. Z Awesty wynika też, że nasienie Zaratusztry obecne w tym jeziorze zapłodni kiedyś dziewicę, która o świcie wykąpie się w tym jeziorze. Urodzi się z niego nowy prorok, który poprowadzi ludzi do ostatecznego zwycięstwa z siłami zła i ustanowi bezpośrednie królestwo Ahura Mazdy na Ziemi.

Polecam zainteresować się szerzej tą osobą, warto....


Łaska i pokój.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zoroaster- założyciel jednej z pierwszych religii monoteistycznych..
adullam
Super Administrator

Avatar Użytkownika

Postów: 953
Miejscowość: Lębork
Data rejestracji: 16.09.10
Dodane dnia 25.10.2010 23:50:16
ccc333 napisał/a:
adullam napisał/a:

W ogóle gdyby tak przeanalizować religie światowe okazałoby się że mają ze sobą więcej wspólnego niż cokolwiek innego, a pomimo to nacje religijne pochłonęły najwięcej ludzi-każdy przekonany że żyje we własciwej oraz z tego tytułu przekonany o swej wyższości- co za brednie!

Jeśli Zaratusztra przekonał króla Wisztaspę do swojej religii a sam nie mógł przekonać swoim bliskich oraz sam król Wisztaspę zaprowadził na swoim terytorium zaratusztrianizm, gdzie zbuntowali się okoliczni władcy . Zdecydował najechać na wszystkich władców i utworzył wielkie państwo, gdzie zaratusztrianizm została jedyna obowiązującą religią a kapłanem Zaratusztra.

To oznacza tamtych czasach ze krew pryskała na porządku codziennym, a w końcu ludzie zostali niewolnikami jednej religii jak wielbłądy, tacy jak opisuje w książce Fryderyk Nietzsche.
Z Zaratusztry mógł brać przykłady Mahomet, podobieństwo powstania tych dwóch religii jest według mnie podobny czyli najpierw ucieczka na pustynie i objawienia boga, walki i dużo krwi , zdobycie władzy i reżim


Kolega podsunął mnie ciekawą myśl. Tak, istotnie korzenie większych religii łączy
"krwawa rzeź"-tak właśnie na początku. Było przecież tak w Islamie, Judaizmie, Chrześcijaństwie, Hinduizmie, Zaratusztranizmie, Katolicyzmie
( wyraźnie dzielę powstanie kat - chrześ.) słowem wszystkie religie typowo profetyczne oraz teistyczne.

Ofiarami tych systemów religijnych były słowem : mniejsze wyznania religijne, po prostu np; manicheizm ;Manichejczycy byli w Cesarstwie Rzymskim zwalczani zarówno przez władzę, jak i jeszcze silniej przez chrześcijańską ortodoksję. Również muzułmanie nie tolerowali ich, wyznaczając do ich ścigania specjalnych inkwizytorów.


Łaska i pokój.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zoroaster- założyciel jednej z pierwszych religii monoteistycznych..
zbych
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 192
Miejscowość: Wejherowo
Data rejestracji: 13.10.10
Dodane dnia 25.10.2010 23:55:22
Zaraz , zaraz Chrzęścijaństwo, Islam, Judaizm to religie miłości i pokoju!
Szczególnei chrześcijaństwo, przynajmniej tak mówią........smiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zoroaster- założyciel jednej z pierwszych religii monoteistycznych..
zbych
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 192
Miejscowość: Wejherowo
Data rejestracji: 13.10.10
Dodane dnia 26.10.2010 00:06:29
kurczak napisał/a:
zbych napisał/a:
Zaraz , zaraz Chrzęścijaństwo, Islam, Judaizm to religie miłości i pokoju!
Szczególnei chrześcijaństwo, przynajmniej tak mówią........smiley


W praktyce najkrwawsze religie w dziejach świata, może dlatego takie interesujące?!


Nawet zagorzali przeciwnicy In vitro mogą się nawrócić. Sekciarze którzy mają już dość wracają do do kościoła a Jezus ich nie dorzuca a przyjmuje do swego Królestwa. Ateistyczni oprawcy nawracają się pomoimo strachu. Nie ma co, piękna jest ta religia! Zwycięża zło dobrem?!
I księżą modlą się za zbawienie dusz ateistów i nie gonią za mamoną jak ateiści...
Zamiast szukać wymówek idź do spowiedzi. Jezus jest gotów ...
... ci wybaczyć jeżeli będziesz szczery! Czyż to nie pięknę? Ty zbłądziłeś a On w ciebie wierzy pragnie twego nawrócenia!
Nie szukaj usprawiedliwienia. Zbłądziłeś, to miej odwagę ...
... wyznać swe grzechy. Spowiedź człowieku to to czego potrzebujesz.
Im bardziej piękna, tym bardziej GłUPIA!
Tylko czy głupota może iść w parze z estetyką? Chyba, że jest aż tak szkaradna, że fascynuje i w ten sposób staje się swoiście piękna i przez to jeszcze bardziej durna.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Zoroaster- założyciel jednej z pierwszych religii monoteistycznych..
adullam
Super Administrator

Avatar Użytkownika

Postów: 953
Miejscowość: Lębork
Data rejestracji: 16.09.10
Dodane dnia 02.11.2010 06:36:10
Szkoda że to nie jest polskie tłumaczenie.
Księga ''Awesta'' przetłumaczona przez Ignacego Pietraszewskiego (1858) * '''en:''' Avesta, translated by Ignacy Pietraszewski .

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Avesta,_translated_by_Ignacy_Pietraszewski.jpg

Niestety , nie posiadam tego dzieła w jeżyku polskim.

Może kiedyś jak skończę z syntezą ezoteryków wschodu...może zdążę się w nią wdrążyć. Jednak z tego co już wiem to choćby z samego w/w "prologu"- (patrz główny post) można zauważyć istotne podobieństwa w reliagiach profetycznych ( judaizm, chrześcijaństwo, islam).
Moim zdaniem tracą wiele na merytoryczności, oryginalności, sile , przez wzgląd na zauważalne podobieństwa właśnie.


Łaska i pokój.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
 
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

zbych

Najgorsze że nikt nie ma wyboru. Jest pokój, jest wojna. Ktoś wspominał że... "Najlepiej uciec tam gdzie wojna nie występuje." Popieram

Poganin

Jak będzie wojna, lepiej od razu podać się lub przeczekać niż ginąć przez nich na górze.

Tomasz

Nie powinieneś się martwić. Inne religie przepełnione są dogmatami, pięknymi mrzonkami , które przecież tak uszczęśliwiły świat.

ojciec

Nie, nie tylko nie zostałem przekonany, ale buddyzm w prezentacji telewizyjnej jest pusty, pozbawiony piękna, dobra, szczęścia i Boga!

adullam

Ojciec* Też oglądałem, pamiętam jak rinpocze przekazywał laikowi wiedzę kim był w poprzednim żywocie i co robił, wtedy dałem sobie spokój z tym dokumentem, tym bardziej że zachęcają do sceptycyzmu...

zbych

I co zostałeś przekonany?

ojciec

Niedawno oglądałem na tv Religia film o buddyzmie tybetańskim - szkoła Gelug

Poganin

Być może będziemy mieli na forum drugą kobietę, lubiącą Buddyzm. Być może zarejestruje się koleżanka.

michalina

Widzę, stało się smiley

adullam

Michalina, wdał się błąd zostałaś na nowo zarejestrowana. Pozdrawiam!

zbych

Za wyjątkiem parafilii nóg.

zbych

Papieże nigdy nie całowali brudnych nóg więziennym szmaciarzom!

adullam

I znów pijaństwo, obżarstwo, na umór...z wielkiej radości.... a rano kac!

ojciec

Życzę wszystkim aby te święta będą wyjątkowe! Jestem taki podekscytowany!

Tomasz

Jeszcze nie po świętach, no chyba że w innych religiach smiley

adullam

świnta , świnta i po świntach...

adullam

Nic z tych rzeczy...Partonem tej strony jest FRONTOZAURUS (frontosa moba) , kiedyś kobieta , a że miałą dużo pożądania , stała się piękną rybcią...o długich płetwach... O!

zbych

Krzyż to symbol zbrodni, wynikającego z barbarzyństwa rzymian! Noszenie wisielców, podobizny ludzi ukrzyżowanych, przedmiotów wykonania tortur lub śmierci kwalifikuje się wizytą do psychiatry!!!

ojciec

Krzyż jest symbolem męki Pańskiej naszego zbawcy. Stąd kontemplacja chrześcijańska, modlitwa z rozważaniem.

Poganin

Ryba jest symbolem chrześcijańskim a krzyż ?

Archiwum
Copyright © 2006
 
 
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Original Theme by: FI Theme // Designed4PHP-Fusion by: 247196 Unikalnych wizyt
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie