Religie , ezoteryka i egzoteryka.

Strona Główna • *FORUM* • SUTTA PITAKA • FILMY RELIGIOZNAWCZE

Nawigacja
Strona Główna
*FORUM*
SUTTA PITAKA
FILMY RELIGIOZNAWCZE
REINKARNACJA
Traktowanie zwierząt
CIERPIENIE
PRZYPOWIEŚCI
Nasze ciało ?
Droga idioty
Po co oświecenie?
Śmierć - jedno prawo
Na Forum
Najnowsze Tematy
Droga idioty
Pytania i szukanie o...
O seksie
Konkordat - co oznacza?
CZY KOŚCIÓŁ KATOLICK...
Najciekawsze Tematy
Wątek przypowieśc... [43]
Masturbacja [14]
Człowiek a religia [13]
Wolnośc . [11]
Wątek apokryfów c... [11]
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 20
Nieaktywowany Użytkownik: 1286
Najnowszy Użytkownik: Anna36
    Zobacz Temat    

Religie , ezoteryka i egzoteryka. | | Religie wschodnie
Strona 3 z 3 < 1 2 3
Autor RE: Wątek przypowieści wschodnich.
adullam
Super Administrator

Miejscowość: Lębork
Data rejestracji: 16.09.10
Dodane dnia 23.04.2013 15:28:42
40 Dysonans i uspokojenie myśli.

Wstęp; połączenie dysonansu poznawczego i jego antidotum. Czyli psychologia zachodu i kontemplacje wschodnie, które były moją inspiracją, dla tej przypowieści.

Przeciętna osoba, która na wszystkie życiowe sytuacje reaguje adekwatnie , to znaczy ; na niepowodzenia, porażki wypada w egzaltacje, frustrację i na sukcesy, powodzenia wpada w zachwyt, euforie. Jak bardzo zbliżone jest nasze życie do tak miernej i zautomatyzowanej jakości egzystencji? U takiej osoby muszą powstawać destrukcyjne myśli których esencją jest złudzenie, nienawiść,silne pragnienia, pożądanie. Aby uwolnił się on od dysonansu potrzebna jest świadomość i percepcja niebezpieczeństwa ( głupcy są jej pozbawieni). Inklinując umysł na kontemplacje i rozważania powinno się dostrzegać ;

1 te myśli prowadzą do mentalnego cierpienia
2 te myśli są naganne
3 te myśli są niekorzystne
4 te myśli są niepożądane
5 te myśli nie prowadzą do spokoju etc

W wyniku ten kontemplacji umysł będzie uspokojony i zjednoczony. Niekorzystne myśli znikną.
Tak samo jak ktoś jest zaatakowany przez napastnika z niebezpiecznym narzędziem ( nóż) staje się przerażony , podejmuję ucieczkę próbując ratować ciało przez szkodą, zranieniem. Tak samo kontemplacja myśli chroni funkcje umysłowe, a destrukcyjne myśli są porzucone.
Tak jak młody mężczyzna o dobrym wzroku , który nie chce oglądać materialnych rzeczy odwraca wzrok, zamyka swe oczy lub odwraca głowę gdyż próbuje zapomnieć lub nie widzieć tego co niepożądane, tak samo należy postąpić , aby zapomnieć , anihilować te niekorzystne myśli.

Łaska i pokój.
Edytowane przez adullam dnia 23.04.2013 15:50:02
Wyślij Prywatną Wiadomość
adullam
Super Administrator

Dodane dnia 27.04.2013 11:02:53
41 Inicjacja Apy Gaypo Tenzin

Wstęp;
Przypowieść inicjacji przedstawiona jest tu zdecydowanie komicznie uprzytamniając nam, że korzeniem urzeczywistnienia jest oddanie dla Lamy, a słowa jakie przy tym padną - nie mają istotnego znaczenia. Czy rzeczywiście?

Po powrocie z doliny Dong Rong, Lama wkroczył na pustkowie, które nazwał Lokthang Kyama (Ziemia Jałowa). Napotkał tam starego człowieka, zwanego Apa Gaypo Tenzin. Jego synowie opuścili dom, a wszystkie córki poza najmłodszą powychodziły za mąż i odeszły do mężowskich domów, pozostawiając go sam na sam z nudą i bezczynnością, przerywaną modlitwami. Apa skłonił się do stóp Lamy.

- Mam wielkie szczęście móc się z tobą spotkać - powiedział mu - Moi starsi synowie założyli własne rodziny, najmłodszy syn został mnichem, a córki wyszły za mąż. Jestem znudzony życiem i pragnę nauki, która przygotuje mnie na śmierć. Poucz mnie, proszę.

- Tak! Tak! - rzekł Kunley w zamyśleniu - Nauczę cię Modlitwy Schronienia, którą musisz odmawiać, kiedy tylko pomyślisz o mnie. Jest tylko jeden zakaz, który jej towarzyszy, z nikim nie wolno ci dyskutować jej słów.

I nauczył starego człowieka tego schronienia, które przynosi wyzwolenie z Samsary:

Przyjmuję schronienie w doświadczonym chuju
starego wieśniaka zwiędłym u podstawy, opadającym jak martwe drzewo;
Przyjmuję schronienie w sflaczałej piździe starej baby,
nie do przebicia, zapadłej, podobnej do gąbki;
Przyjmuję schronienie w męskim Piorunie młodego tygrysa,
dumnie wzniesionym, obojętnym wobec śmierci;
Przyjmuję schronienie w kobiecym Lotosie,
wypełnionym kołyszącymi się falami szczęścia, wolnym od wstydu i zahamowań.

- Pamiętaj o recytowaniu tego Schronienia, kiedy tylko pojawię się w twoim umyśle - powtarzał Lama.
- Dziękuję ci z całego serca - żarliwie powiedział Apa Gaypo - Naucz mnie, proszę, jeszcze modlitwy, która utwierdziłaby mnie w moich dążeniach.

Lama nauczył go tego:

Gałęzie Wielkiego Drzewa Wschodu rosną i rosną,
Lecz szerokość ulistnienia zależy od rozmiarów jego korzeni.
Czubek penisa Drukpy Kunleya potrafi przeniknać do małej pochwy
Ale jej ciasność zależy od rozmiaru penisa.
Dążenie Apa Gaypo do osiągnięcia stanu Buddy jest mocne, tak mocne,
Lecz wielkość jego dokonań zależy od siły oddania.

- Zapamiętaj tę modlitwę - nakazał mu Kunley.

Stary człowiek powrócił do domu.

- Czy spotkałeś się z Lamą? - spytała córka - Czy otrzymałeś nauki?
- Dał mi Modlitwę Schronienia, którą poznałem całym sercem - odrzekł.
- Nie jesteś ani inteligentny, ani uczony - powiedziała córka - Czy była ona krótka i zwięzła? Proszę powtórz ją nam.

Apa złożył dłonie w modlitwie i zaczął: "Przyjmuję schronienie w doświadczonym chuju starego wieśniaka ..." itd., dokładnie w sposób, w jaki nauczył go Lama. Córka zażenowana wybiegła.

- Czyś ty nie oszalał czasem? - dopytywała się żona - Słowa buddyjskiego Lamy są zawsze czyste. Albo nie zrozumiałeś go, albo zapomniałeś, co co powiedział. A nawet jeśli właściwie zapamiętałeś jego słowa, podrabianie Lamy jest niegodziwe. Nie wolno ci nigdy powtarzać tego w obecności dzieci!

- Lama powiedział mi, że mam to powtarzać, kiedy tylko pomyślę o nim - nalegał Apa - I będę to czynił.

Później, gdy rodzina zebrała się na wieczorny posiłek, Apa ponownie złożył ręce i powtórzył modlitwę. "Ten stary zwariował" zaszeptali do siebie i zabierając miski odeszli od stołu; kiedy Apa otworzył oczy - ujrzał, że jest sam. Żona powróciła i powiedziała mu, że jeśli będzie trwał w swym szaleństwie opuszczą go. Apa upierał się mówiąc, iż będzie to czynił nawet za cenę życia. Przygotowano mu więc strych na poddaszu jako miejsce odosobnienia, gdzie się udał aby się modlić dzień i noc.

Około miesiąca później, pewnego wieczoru przy pełni księżyca, usłyszano w domu tony lutni i piccolo. Żona Apy, która nie była w stanie słuchać głosu męża gdy się modlił, pomyślała z lekiem, że może on tam płacze i jęczy w nerwowej depresji.

- Idź i zanieś ojcu trochę czung - powiedziała do córki.

Dziewczyna udała się na strych, niosąc czung i znalazła tylko kołdrę ułożoną na łóżku. Odrzuciła ją na bok i znalazła sferę tęczowego światła z sylaba AH w centrum, lśniącą biało i promieniującą.

- Apa! Apa! Apa odszedł! Chodź szybko! - wołała z zabobonnym lękiem.

Kiedy rodzina i sąsiedzi zgromadzili się przy łóżku, sfera światła przemieściła się w stronę zachodniego nieba, niosąc z sobą głos starego człowieka:

- Drukpa Kunley wyzwolił mnie (z Samsary i ukazał drogę) do Góry Potala, Raju Bodhisattwy Współczucia. Wy, pruderyjni ludzie, pozostańcie tam! Oddajcie Lokthang Kyamo jako ofiarę dla Lamy.

Kiedy Lama odwiedził ten dom, wybudował stupę nad miejscem, gdzie Apa zmarł i włożył do wnętrza różaniec starego człowieka jako relikwię. Później opat Ngawong Czogyal wybudował wokół stupy świątynię, dzisiaj zwaną Świątynią Khyimed.

Łaska i pokój.
Edytowane przez adullam dnia 27.04.2013 15:00:42
adullam
Super Administrator

Dodane dnia 28.04.2013 14:51:46
42 Oświecenie Gotamy

Wstęp;
Siddhartha będąc bodhisattą pragnął wieść święte życie, więc uczył się dhammy u różnych ludzi. Ponieważ nie był zadowolony z ich nauk, porzucił je i odszedł. Gdy mnich Upaka go zobaczył na drodze zapytał kto jest jego nauczycielem? Czyją dhamme wyznaje?

Jestem wszystko-przekraczający i wszystko wiedzący
Niezanieczyszczony przez wszystkie rzeczy, wyrzekający się wszystkiego.
Przez wstrzymanie pragnienia uwolniony. I to zawdzięczam
Mojej własnej mądrości. Komu powinienem ją przekazać?
Nie mam nauczyciela i mi równego.
Nie istnieje nigdzie na całym świecie
Ze wszystkimi jego bogami, ponieważ nie ma
osoby jako mego odpowiednika.
Ja jestem Nauczycielem na świecie
Bez równego sobie, także spełnionego.
Ja sam jestem całkowicie oświeconym,
Wygaszonym, którego ognie wszystkie wygasły.
Idę teraz do miasta Kasi
Wprawić w ruch kolo Dhammy
W oślepłym świecie
Idę uderzać w Bęben Nieśmiertelności.

"Z tego co ogłaszasz przyjacielu, powinieneś być Uniwersalnym Zwycięzcą".

Zwycięzcy tacy jak ja, Upako
To ci co osiągnęli wyczerpanie skaz.
Pokonałem wszystkie złe rzeczy,
Dlatego jestem zwycięzcą.

Łaska i pokój.
Edytowane przez adullam dnia 28.04.2013 15:01:54
adullam
Super Administrator

Dodane dnia 23.08.2013 20:35:37
43 Symbol czasu i wieczności - Matsya Purana

Wstęp;
Dotyczy relatywizmu czasu świeckiego , nierealności w związku z autentycznym najwyższym soteriologicznie i epistemologicznie czasem świętym, czasem sacrum, nons stans, wieczne teraz który jest swoistą teofanią w Indiach - Hinduizm. Występuje również w buddyźmie tantrycznym gdzie yogini praktykując medytacje zatrzymują czas, próbując wyrwać sę z czasu świeckiego i dostąpić hierofanii w najświętszym symbolu czasu sacrum. Mówiąc inaczej próbują bezpośredniego doświadczenia natury rzeczywistości

Oświecony asceta imieniem Narada, który poprzez niezliczone
umartwienia zaskarbił sobie łaskę Wisznu, bóg ten obiecuje
mu spełnić każde jego życzenie.
"Ukaż mi twoją moc i poznanie mai" - prosi Narada-
Wisznu zatem daje mu znak by poszedł za nim.
Wkrótce znajdują się na opustoszałej drodze w pełnym
słońcu. Czując pragnienie, Wisznu prosi Naradę, by udał się do oddalonej o kilkaset metrów wioski i przyniósł mu wody. Narada przyśpiesza kroku i puka do drzwi pierwszego napotkanego po drodze domu. Otwiera mu przepiękna dziewczyna. Asceta długo patrzy na nią, zapominając, po co przyszedł. Potem wchodzi do domu,rodzice dziewczyny podejmują go z szacunkiem należnym świętym. Czas płynie... Narada w końcu żeni się z dziewczyną, poznaje rozkosze małżeństwa i trud pracy na roli. Mija dwanaście lat. Narada ma teraz trójkę dzieci i- po śmierci teścia- zostaje właścicielem gospodarstwa. Jednakże dwunastego roku niezwykle ulewne deszcze powodują powódź w całej okolicy. W ciągu jednej nocy stada toną, a dom zostaje obrócony w perzyn? Jedną ręką podtrzymując żonę, drugą dwoje dzieci, najmłodsze zaś niosąc na ramieniu, Narada z trudem toruje sobie drogę przez wodę. Jest mu jednak za ciężko. Nagle potyka się- i najmłodsze dziecko wpada do wody. Narada puszcza dwoje pozostałych dzieci i rzuca się w poszukiwaniu tamtego; daremnie- prąd już poniósł je daleko. Kiedy Narada szuka maleństwa, fale porywają dwójkę pozostałych dzieci, a wkrótce potem- jego żonę. Sam Narada traci przytomność i fala unosi go jak kłodę drewna. Kiedy, wyrzucony na skałę, budzi się i przypomina sobie o swej udręce, wybucha płaczem.
Nagle słyszy znajomy głos:
"Dziecko moje! Gdzież jest ta woda, którą mi obiecałeś? Czekam na ciebie już ponad pół godziny!". Narada odwraca głowę i rozgląda się woko. W miejscu potoku, który wszystko zniszczył, widzi puste pola lśniące w słońcu. "Czy teraz rozumiesz tajemnice' mojej mai?" - pyta go bóg.

Łaska i pokój.
Edytowane przez adullam dnia 23.08.2013 21:02:35
Strona 3 z 3 < 1 2 3
Skocz do Forum:

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

zbych

Najgorsze że nikt nie ma wyboru. Jest pokój, jest wojna. Ktoś wspominał że... "Najlepiej uciec tam gdzie wojna nie występuje." Popieram

Poganin

Jak będzie wojna, lepiej od razu podać się lub przeczekać niż ginąć przez nich na górze.

Tomasz

Nie powinieneś się martwić. Inne religie przepełnione są dogmatami, pięknymi mrzonkami , które przecież tak uszczęśliwiły świat.

ojciec

Nie, nie tylko nie zostałem przekonany, ale buddyzm w prezentacji telewizyjnej jest pusty, pozbawiony piękna, dobra, szczęścia i Boga!

adullam

Ojciec* Też oglądałem, pamiętam jak rinpocze przekazywał laikowi wiedzę kim był w poprzednim żywocie i co robił, wtedy dałem sobie spokój z tym dokumentem, tym bardziej że zachęcają do sceptycyzmu...

zbych

I co zostałeś przekonany?

ojciec

Niedawno oglądałem na tv Religia film o buddyzmie tybetańskim - szkoła Gelug

Poganin

Być może będziemy mieli na forum drugą kobietę, lubiącą Buddyzm. Być może zarejestruje się koleżanka.

michalina

Widzę, stało się smiley

adullam

Michalina, wdał się błąd zostałaś na nowo zarejestrowana. Pozdrawiam!

zbych

Za wyjątkiem parafilii nóg.

zbych

Papieże nigdy nie całowali brudnych nóg więziennym szmaciarzom!

adullam

I znów pijaństwo, obżarstwo, na umór...z wielkiej radości.... a rano kac!

ojciec

Życzę wszystkim aby te święta będą wyjątkowe! Jestem taki podekscytowany!

Tomasz

Jeszcze nie po świętach, no chyba że w innych religiach smiley

adullam

świnta , świnta i po świntach...

adullam

Nic z tych rzeczy...Partonem tej strony jest FRONTOZAURUS (frontosa moba) , kiedyś kobieta , a że miałą dużo pożądania , stała się piękną rybcią...o długich płetwach... O!

zbych

Krzyż to symbol zbrodni, wynikającego z barbarzyństwa rzymian! Noszenie wisielców, podobizny ludzi ukrzyżowanych, przedmiotów wykonania tortur lub śmierci kwalifikuje się wizytą do psychiatry!!!

ojciec

Krzyż jest symbolem męki Pańskiej naszego zbawcy. Stąd kontemplacja chrześcijańska, modlitwa z rozważaniem.

Poganin

Ryba jest symbolem chrześcijańskim a krzyż ?

Archiwum
Copyright © 2006