Religie , ezoteryka i egzoteryka.

Strona Główna • *FORUM* • SUTTA PITAKA • FILMY RELIGIOZNAWCZE

Nawigacja
Strona Główna
*FORUM*
SUTTA PITAKA
FILMY RELIGIOZNAWCZE
REINKARNACJA
Traktowanie zwierząt
CIERPIENIE
PRZYPOWIEŚCI
Nasze ciało ?
Droga idioty
Po co oświecenie?
Śmierć - jedno prawo
Na Forum
Najnowsze Tematy
Droga idioty
Pytania i szukanie o...
O seksie
Konkordat - co oznacza?
CZY KOŚCIÓŁ KATOLICK...
Najciekawsze Tematy
Wątek przypowieśc... [43]
Masturbacja [14]
Człowiek a religia [13]
Wolnośc . [11]
Wątek apokryfów c... [11]
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 20
Nieaktywowany Użytkownik: 1286
Najnowszy Użytkownik: Anna36
    Zobacz Temat    

Religie , ezoteryka i egzoteryka. | | Filozofia
Autor CIERPIENIE
adullam
Super Administrator

Miejscowość: Lębork
Data rejestracji: 16.09.10
Dodane dnia 06.02.2013 17:42:26

Zacznijmy od dyspozycji cierpienia ,mechanizmów warunkujących czyli ekspozycji rodzajów i nasion cierpienia. Zasadnicze rozróżnienia to;
cierpienie umysłowe, cierpienie zmysłowe, cierpienie intelektualne, cierpienie fizyczne, cierpienie ego..
Wszystkie one są uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi ,
(poza cierpieniem ego) zdeterminowane przez zmianę lub utratę , czasem nieprzyjemnym doznaniem- przeżyciem. Kilka wymownych przykładów;

Jak długo musisz cierpieć z powodu śmierci ojca i matki, synów, córek, braci i sióstr. A gdy w ten sposób cierpiałeś, naprawdę wypłakałeś więcej łez, na tej długiej drodze, niż jest wody w czterech oceanach. Samyutta Nikaja. XV

Jak myślisz, czego jest więcej: strumieni krwi, które przez ścięcie twej głowy, popłynęły na tej długiej drodze, czy [więcej jest] wód czterech oceanów? Czy długo musisz być chwytany jako rabuś, albo przestępca na drogach, czy cudzołożnik; a [przez to], przez ścięcie ci głowy, doprawdy więcej krwi popłynęło, na tej długiej drodze [żywotów] niż jest wody w czterech oceanach. Samyutta Nijaka XV;1

(Szkoda że rozdział XV nie został całkowicie przetłumaczony w tym zbiorze)
Z tradycyjnego punktu buddyjskiego pożądanie jest jednym z trzech źródeł cierpienia (dukkha), który zaraz szczegółowo wyjaśnię. Wysuwa się też ten argument jako istotę powracania w samsarze, no i co za tym idzie zapełnienie (przepełnionych) cmentarzysk. Mówiąc inaczej, karmiczna konsekwencja, uniwersalne prawo (bezosobowe) moralne przyczyny i skutku.

Każdy kto lubuje się w cielesności, uczuciu, percepcji, umysłowych formacjach albo świadomości, lubuje się w cierpieniu; a każdy kto rozkoszuje się cierpieniem, nie będzie uwolniony od cierpienia.W ten sposób mówię.
Dhp. 146

Czynników warunkujących cierpienie można podzielić na korzenie takie jak np.; pragnienia, pożądania, rozmiłowanie, przyzwyczajenia, chciwość , upodobanie, , uczucia, percepcja, złudzenia. Warunkują one nawykowe konkretne zachowania, przyczyny cierpienia i niepomyślności pochodzące od tych źródeł..

np. pragnienie wiecznego życia, pragnienie nieistnienia , pragnienie niematerialnej formy, rozpacz po utracie przyjaciół, krewnych, rodziców, gniew, nienawiść, zazdrość, rozczarowanie, ignorancja. Z przyczyn tego cierpienia (które podmiot sam sobie zgotował) powstaje kammiczny skutek, czasem natychmiastowy, w jednej chwili. Czasem potrzebny czas nie da się ustalić. Warunkuje to rezultat czynu , a w zasadzie wyczerpanie rezultatu działania, bo o to chodzi. .A kiedy indziej skutek następuje w innej egzystencji, więc ten sprawca , który cierpi (cierpi teraz i) będzie też cierpiał w przyszłym życiu.

Gratyfikacja zmysłowych przyjemności, pomoże zauważyć agregaty powstawania zmysłowych przyjemności. Powstaje ona zawsze w ten sam sposób, przez zmysły postrzegania. Są nimi; ;
-materialne formy poznawane przez oko , miłe, lubiane, które prowokują pożądanie,
-dźwięki poznawane przez ucho, miłe, lubiane...
-smak poznawany przez język , miły, lubiane..
-obiekty dotyku poznawana przez świadomość ciała miłe...
-zapach poznawany przez nos, miły...
Dlaczego nawiązuję to gratyfikacji zmysłowych przyjemności?
Ponieważ pojawia się percepcja niebezpieczeństwa ( nie występująca u głupców).

Np.; Jeżeli chłopiec zabiega o względy ukochanej, obdarowuje ją prezentami, kupuje jej kwiaty, girlandy, świecidełka, angażuje swój czas, wysiłek, aby zdobyć serce ukochanej, a ona go odtrąca, wtedy zaczyna się jego brzemię. Chłopiec zaczyna lamentować, użalać się nad sobą, bije się w pierś, jest zrozpaczony, pogrąża się w smutku, zawodzi i płacze. Wtedy mówi; "ona nie zwraca na mnie uwagi", "moje zaangażowanie jest daremne" , "mój wysiłek jest bezowocny", "ona mnie nie kocha" To zaledwie jeden z wielu alternatywnych przykładów percepcji niebezpieczeństwa zmysłowych przyjemności. Inne równie dobrze mogą dotyczyć pracy, pozycji społecznej, uznaniu w zaangażowanie w pracy.

Jeżeli pracownik posiada wielki , piękny, dobrze sytuowany dom, wysila się aby gromadzić kosztowności, wysila się aby uzyskać i ochraniać nagromadzone dobra materialne, przyzwyczaja się do swego bogactwa , gdyż rozmiłował się w nich i tak ich pilnując obawia się o nie myśląc
"jak nie utracić swych dóbr," " jak uchronić je przez złodziejami" , obawia się "jak uchronić je przed zawistnymi wrogami". A gdy wielka woda podmywa dom i w jednej chwili traci cały swój dobytek,staje się zatrwożony, płacze, zawodzi jest zasmucony z żalem wykrzykuje,
"to co miałem przedtem, już nie posiadam" zawodzi
" to co posiadałem zostało zniszczone, nie jest już moje " etc
I to jest właśnie niebezpieczeństwem zmysłowych przyjemności, które prowadzą do cierpienia.
Zmysłowe przyjemności - materialne formy jako przyczyna ,jako źródło czy percepcja
jest bardzo niebezpieczna , bo powoduje masę cierpienia, którą zaraz opiszę. Z ich powodu siostra z siostra się kłócą, awanturują ranią słowem, przez nie zaczynają walczyć, siostra z bratem, brat z rodzicami, rodzice z przyjaciółmi, brat bije się na pięści z bratem , syn walczy z rodzicami, rodzice z krewnymi, królowie walczą z królami, mocarze walczą z mocarzami , dyktatorzy, prowadzą wojny o powiększenie własnego terytorium z innymi narodami , tak walczą i ranią się wzajemnie żołnierze z żołnierzami, walczą ze sobą na pięści,walczą na noże, walczą ze sobą na miecze ,walczą ze sobą używając zwierząt, koni, słoni, wielbłądów,walczą ze sobą a spotykają jedynie cierpienie, śmiertelne cierpienie, ból i śmierć.
Zmysłowe przyjemności - materialne formy są bardzo niebezpieczne , gdyż jako przyczyna lub źródło postrzegania dla głupca prowadzi nieuchronnie do cierpienia. W tego powodu ludzie włamują się do mieszkań, włamują się do banków, zaczynają kraść, zaczynają zabierać to co nie jest dane, stają się bandytami zaczynają ranić i zadawać śmiertelne cierpienie, zaczynają zabijać dla kosztowności i zysku, uwodzą cudze żony w skutek czego pojawiają się wrogowie, złapani na gorącym uczynku przechodzą katusze, rozliczne tortury, męczeni za swe zbrodnie i przewinę.
Dlatego człowiek z percepcją gratyfikującą zmysłowe przyjemności, gdzie są one jako baza, jako źródło, jako przyczyna zaczyna sam na własna zgubę źle prowadzić, źle myśleć, źle działać, źle mówić o innych, a po śmierci cierpi w skutek swych błędnych punktów widzenia ( percepcji) jako hmmm poglądów, myśli, ocen , działań, dlatego zostało napisane;
"głupiec cierpi teraz i w kolejnym życiu."
Dhp.

Do czego zresztą wcześniej tez nawiązałem.

Usunięcie chęci i pożądania zmysłowych przyjemności, to ucieczka od zmysłowych przyjemności.

Łaska i pokój.
Edytowane przez adullam dnia 15.09.2017 19:47:37
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

zbych

Najgorsze że nikt nie ma wyboru. Jest pokój, jest wojna. Ktoś wspominał że... "Najlepiej uciec tam gdzie wojna nie występuje." Popieram

Poganin

Jak będzie wojna, lepiej od razu podać się lub przeczekać niż ginąć przez nich na górze.

Tomasz

Nie powinieneś się martwić. Inne religie przepełnione są dogmatami, pięknymi mrzonkami , które przecież tak uszczęśliwiły świat.

ojciec

Nie, nie tylko nie zostałem przekonany, ale buddyzm w prezentacji telewizyjnej jest pusty, pozbawiony piękna, dobra, szczęścia i Boga!

adullam

Ojciec* Też oglądałem, pamiętam jak rinpocze przekazywał laikowi wiedzę kim był w poprzednim żywocie i co robił, wtedy dałem sobie spokój z tym dokumentem, tym bardziej że zachęcają do sceptycyzmu...

zbych

I co zostałeś przekonany?

ojciec

Niedawno oglądałem na tv Religia film o buddyzmie tybetańskim - szkoła Gelug

Poganin

Być może będziemy mieli na forum drugą kobietę, lubiącą Buddyzm. Być może zarejestruje się koleżanka.

michalina

Widzę, stało się smiley

adullam

Michalina, wdał się błąd zostałaś na nowo zarejestrowana. Pozdrawiam!

zbych

Za wyjątkiem parafilii nóg.

zbych

Papieże nigdy nie całowali brudnych nóg więziennym szmaciarzom!

adullam

I znów pijaństwo, obżarstwo, na umór...z wielkiej radości.... a rano kac!

ojciec

Życzę wszystkim aby te święta będą wyjątkowe! Jestem taki podekscytowany!

Tomasz

Jeszcze nie po świętach, no chyba że w innych religiach smiley

adullam

świnta , świnta i po świntach...

adullam

Nic z tych rzeczy...Partonem tej strony jest FRONTOZAURUS (frontosa moba) , kiedyś kobieta , a że miałą dużo pożądania , stała się piękną rybcią...o długich płetwach... O!

zbych

Krzyż to symbol zbrodni, wynikającego z barbarzyństwa rzymian! Noszenie wisielców, podobizny ludzi ukrzyżowanych, przedmiotów wykonania tortur lub śmierci kwalifikuje się wizytą do psychiatry!!!

ojciec

Krzyż jest symbolem męki Pańskiej naszego zbawcy. Stąd kontemplacja chrześcijańska, modlitwa z rozważaniem.

Poganin

Ryba jest symbolem chrześcijańskim a krzyż ?

Archiwum
Copyright © 2006