Religie , ezoteryka i egzoteryka.

Strona Główna • *FORUM* • SUTTA PITAKA • FILMY RELIGIOZNAWCZE

Nawigacja
Strona Główna
*FORUM*
SUTTA PITAKA
FILMY RELIGIOZNAWCZE
REINKARNACJA
Traktowanie zwierząt
CIERPIENIE
PRZYPOWIEŚCI
Nasze ciało ?
Droga idioty
Po co oświecenie?
Śmierć - jedno prawo
Na Forum
Najnowsze Tematy
O seksie
Konkordat - co oznacza?
CZY KOŚCIÓŁ KATOLICK...
Analogie.
Augustyn - święty c...
Najciekawsze Tematy
Wątek przypowieśc... [43]
Masturbacja [14]
Człowiek a religia [13]
Wolnośc . [11]
Wątek apokryfów c... [11]
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 16
Nieaktywowany Użytkownik: 1296
Najnowszy Użytkownik: Kamilaolszew
    Zobacz Temat    

Religie , ezoteryka i egzoteryka. | | Filozofia
Autor Po co oświecenie?
adullam
Super Administrator

Miejscowość: Lębork
Data rejestracji: 16.09.10
Dodane dnia 03.03.2013 23:38:58
To pytanie zagościło w mym umyśle w zasadzie gdy zacząłem studiować na poważnie buddyzm. Szczerze , od czasu do czasu ono powraca, a wiedza , którą zdobywam jest diametralnie różna , zmienna. Myślę że każdy człowiek autonomicznie od wyznawanej religii ( satori, nirwana, nibbana, zbawienie, moksza, indywidualne formy deifikacji) myślał ,myśli lub będzie myślał o podstawie tych działań. Naturalnie nie mam tu na myśli egzegezy, postawie sceptycznej, krytycznej , właśnie tonizującej to przeświadczenie, nadającej temu znaczenie, stanowiącej o istotności ( wyborów).

Jeżeli ktoś myśli o natychmiastowym oświeceniu, bezzwłocznym, takim jak poprzez przyjmowanie LSD, przyśpieszona praktyka ZEN, lub przyjmowanie innych cudownych preparatów, działań, narkotyków, obrzędów, ablucji, praktyk które to natychmiast umożliwiają to moim zdaniem jest to osoba zwyczajnie naiwna, z powodu braku cierpliwości i złudzeń. Jestem przekonany że w Polsce w kraju kwitnącego zabobonu, niewiedzy, gdzie fideizm jest gloryfikowany jako najwyższa cnota ( tam gdzie pierwej powinna występować wiedza, potem jako progres-osiągnięcie, ugruntowuje się wiara- a w Polsce wiara pojawia się gdzie jest Avija-niewiedza ), najwyższe duchowe autorytety zachęcają do wiary np.; Jezus, apostołowie, księża- którzy przyjmują zasługi, ale to jest odbieranie czegoś co nie jest im dane- przyjmowanie czegoś bez świadomości lub niewiedzy wiernych ,jest dla mnie eksploatacją ich spirytualizmu , duchowości, za(dogmat)waniem. W tym kraju ,gdzie antyklerykałowie żywią się wypaczeniami wartości chrześcijańskiego monastycyzmu -jak pokarm dla ciała - odsłaniając fałszywe wyzwolenia, fałszywą wolność, fałszywą przyjaźń. W tych okolicznościach zdobywanie wiedzy ( metaforyczne namiastka oświecenie) oznacza że jest to równoznaczne z jednoczesnym pojawieniem się zarozumialstwa, przemądrzałości, chwaleniem siebie. Oświecenie Gotamy w rzeczywistości ukute jest na współczuciu, mądrości, cierpliwości i pokorze. Jeśli w grę wschodzi prawdziwe oświecenie , to takie prawdziwe oświecenie NIE oznacza bycie wybitnym psychologiem, uznanym i cenionym religioznawcą, imponującym filozofem, fizykiem, gnostykiem etc. (eternalizm) Po prostu a priori wyjaśniam że oświecenie Buddy nie ma związku z jakimś spektrum indywidualnej gałęzi wiedzy, a każdy który liczy na fascynację w tym kierunku , w odrębnej jakiejś dziedziny zostanie rozczarowany. Warto tu przybliżyć oświecenie- oświeconego, scharakteryzować jego, jego działanie, sposób myślenia etc.

Dla mnie osoba która nakierowuję swą percepcję na siebie ( nie piszę klasycznym introwertyku) , myśląc JESTEM OŚWIECONY ; nie zabija żadnych istot, powstrzymuje się od złych relacji z ludźmi, unika aroganckiej, złośliwej mowy, powstrzymuje się od złej woli ( to tez uważam za wysiłek, jeżeli zachodzi taka potrzeba), nie będzie zagniewany, pogardliwy, dominujący, opanowany żądzą zysku , uznania, lecz będzie musiał posiadać moralny strach, moralny wstyd, właściwe intencje, właściwą uważność ( musi być w pełni świadomy swych działań)a przez to osiąga właściwe wyzwolenie. Dla mnie ważne jest tutaj , aby taka osoba musiała mieć w permanentnej świadomości niedopuszczanie do zachwalania siebie , a ganienia , oceniania innych. Myślę że ktoś kto jest oświecony, z łatwością rozpoznaje inną osobę oświeconą, dlatego łatwo jest to rozpoznać, lub ewentualnie wywnioskować, zaobserwować,

np.; gdy jest krytykowany ,nie będzie prowadzić sporu, z krytykiem lub gdy jest krytykowany , ale nie mówi złośliwie, nie obraża krytyka , nie będzie kontr krytykować , tego kto go krytykuje . W ten sposób nawiązuję do tego co pisałem wcześniej, mianowicie nie zachodzi tutaj do wywyższanie siebie , ganienia innych , a okoliczności ku temu wyraźnie sprzyjają.

Doprawdy nie wyobrażam sobie takiej osoby stale przebywającej w złym towarzystwie, pełnych złej energii, niskich ludzkich pobudek, gdzie jest obmowa, szyderstwa, fanatyzm, nienawiść, egzaltacje, zawiść, zazdrość nawet o potencjał mędrca. Mam tu na myśli głownie; "niech będę taki, "niech będę lepszy"," niech będę równy" etc)
nawet jeśli w grę wchodzi najbliższa rodzina.

Dla osób , które nigdy nie studiowały gruntownie kanonu buddyjskiego poznanie Dhammy, lub poznanie medytacji mogło by się wydawać fascynujące, być doznaniem ekstatycznym
( eternalizm). Ja znam , oba teoretycznie, praktycznie oraz z interakcji osób , które to materiały ( do wglądu) były potrzebne lub sam zaproponowałem i udostępniłem. Mogę teraz skonkuludować. Nawet nie chodziło o kategorie aprobaty-negacji, po prostu pewien kolega stwierdził , że ( on) tego nie rozumie. Trochę byłem zdumiony, przez fakt że tekst jest w polskim tłumaczeniu, ale prawdą bezsprzeczną jest że potrzeba dużego wysiłku, cierpliwości i pokory, aby nie tylko studiować, ale po zagoszczeniu wglądu, aby przyszedł czas na wprowadzenie to w życie i przez co właśnie zyskuje się mądrość i oświecenie. Dostrzegam tu pewien paradoks filozoficzny, ponieważ KSIĄŻKI SĄ TU NAJMNIEJ WAŻNE. Nie będę go tu wyjaśniał, była by to zbyt długa dygresja z mojej strony od mej przewodniej myśli.

Czym jest więc oświecenie ?

Np. Oświecenie Buddy może polegać na właściwym rozróżnianiu lub świadomości uwarunkowanego oraz nie uwarunkowanego. Takie oświecenie jest poza zjawiskami , korzystnymi lub niekorzystnymi okolicznościami, czy warunkami, które już Go nie łudzą, poprze posiadanie mądrości , wglądu i bezpośredniej wiedzy. Bardzo łatwo jest to uzasadnić metaforami wykorzystując koncepcję mirażu, epistemologii, ontologii oraz wielu innych pragmatycznych i wiarogodnych przykładów , dziedzin ,gdzie jedynie przez bezpośrednie doświadczenie , właściwe wnioskowanie, posiadanie mądrości ukazuje co jest , co może być oświeceniem.

Nie mam w zwyczaju cytowania z tzw. Świętych ksiąg, tym bardziej jeżeli odnalezienie tekstów źródłowych jest problematyczne ( chodzi o zrozumienie właściwego kontekstu, którego zawsze brak - stąd moja opozycja). Teraz zrobię wyjątek, gdyż kontekst nie jest trudny, zostało to napisane w odpowiedzi Buddy na różne licznie mnisie pragnienia ,wyobrażenia .

Jeżeli mnich pragnie: "Niech cieszę się rozlicznymi mocami, będąc jednym niech stanę się wieloma, będąc wieloma niech stanę się jednym, niech pojawiam się i znikam; niech bez przeszkód przechodzę przez ściany, przez ogrodzenie, przez górę jak gdyby przez przestrzeń; niech zanurzam się i wynurzam z ziemi jak gdyby była to woda; niech chodzę po wodzie jak gdyby była to ziemia; siedząc ze skrzyżowanymi nogami niech podróżuję w powietrzu jak ptak; swoją ręką niech dotykam księżyca i słońca, tak potężnych, tak władczych, niech posiadam cielesne mistrzostwo nad tym co sięga Brahmy",
-odpowiada niech;

1 doskonali cnoty
2 niech poświęci się spokojowi serca w sobie,
3 niech nie lekceważy medytacji
4 posiada wgląd
5 przebywa w pustych chatach.

Majjihima Nikaya 3;14

(Wartość praktyczna tych słów wzbudza mój podziw, którego ani werbalnie, ani intelektualne zrozumienie żadną siłą nie może dorównać tego w praktyce. )

Łaska i pokój.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

zbych

Najgorsze że nikt nie ma wyboru. Jest pokój, jest wojna. Ktoś wspominał że... "Najlepiej uciec tam gdzie wojna nie występuje." Popieram

Poganin

Jak będzie wojna, lepiej od razu podać się lub przeczekać niż ginąć przez nich na górze.

Tomasz

Nie powinieneś się martwić. Inne religie przepełnione są dogmatami, pięknymi mrzonkami , które przecież tak uszczęśliwiły świat.

ojciec

Nie, nie tylko nie zostałem przekonany, ale buddyzm w prezentacji telewizyjnej jest pusty, pozbawiony piękna, dobra, szczęścia i Boga!

adullam

Ojciec* Też oglądałem, pamiętam jak rinpocze przekazywał laikowi wiedzę kim był w poprzednim żywocie i co robił, wtedy dałem sobie spokój z tym dokumentem, tym bardziej że zachęcają do sceptycyzmu...

zbych

I co zostałeś przekonany?

ojciec

Niedawno oglądałem na tv Religia film o buddyzmie tybetańskim - szkoła Gelug

Poganin

Być może będziemy mieli na forum drugą kobietę, lubiącą Buddyzm. Być może zarejestruje się koleżanka.

michalina

Widzę, stało się smiley

adullam

Michalina, wdał się błąd zostałaś na nowo zarejestrowana. Pozdrawiam!

zbych

Za wyjątkiem parafilii nóg.

zbych

Papieże nigdy nie całowali brudnych nóg więziennym szmaciarzom!

adullam

I znów pijaństwo, obżarstwo, na umór...z wielkiej radości.... a rano kac!

ojciec

Życzę wszystkim aby te święta będą wyjątkowe! Jestem taki podekscytowany!

Tomasz

Jeszcze nie po świętach, no chyba że w innych religiach smiley

adullam

świnta , świnta i po świntach...

adullam

Nic z tych rzeczy...Partonem tej strony jest FRONTOZAURUS (frontosa moba) , kiedyś kobieta , a że miałą dużo pożądania , stała się piękną rybcią...o długich płetwach... O!

zbych

Krzyż to symbol zbrodni, wynikającego z barbarzyństwa rzymian! Noszenie wisielców, podobizny ludzi ukrzyżowanych, przedmiotów wykonania tortur lub śmierci kwalifikuje się wizytą do psychiatry!!!

ojciec

Krzyż jest symbolem męki Pańskiej naszego zbawcy. Stąd kontemplacja chrześcijańska, modlitwa z rozważaniem.

Poganin

Ryba jest symbolem chrześcijańskim a krzyż ?

Archiwum
Copyright © 2006