Religie , ezoteryka i egzoteryka.

Strona Główna • *FORUM* • SUTTA PITAKA • FILMY RELIGIOZNAWCZE

Nawigacja
Strona Główna
*FORUM*
SUTTA PITAKA
FILMY RELIGIOZNAWCZE
REINKARNACJA
Traktowanie zwierząt
CIERPIENIE
PRZYPOWIEŚCI
Nasze ciało ?
Droga idioty
Po co oświecenie?
Śmierć - jedno prawo
Na Forum
Najnowsze Tematy
O seksie
Konkordat - co oznacza?
CZY KOŚCIÓŁ KATOLICK...
Analogie.
Augustyn - święty c...
Najciekawsze Tematy
Wątek przypowieśc... [43]
Masturbacja [14]
Człowiek a religia [13]
Wolnośc . [11]
Wątek apokryfów c... [11]
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 16
Nieaktywowany Użytkownik: 1296
Najnowszy Użytkownik: Kamilaolszew
    Zobacz Temat    

Religie , ezoteryka i egzoteryka. | | Filozofia
Autor Moralnośc, etyka bóg- ptanie do Poganin-a
adullam
Super Administrator

Miejscowość: Lębork
Data rejestracji: 16.09.10
Dodane dnia 18.06.2013 13:35:50
Niedawno wróciłem na chwilkę do filozofii ( zachodniej) kultura grecka ma swoje "uroki" oraz swych wybitnych filozofów. Choć bardziej interesuje mnie filozofia wschodu, ale myślę że pytania warte są gruntownej analizy.

1
Czy bóg zabrania zła dlatego że coś jest złe?
Czy raczej bóg zabrania zła dlatego to jest złe.

Drugim pytaniem może być ;

2
Czy bogowie kochają świętych dlatego że są święci?
Czy dlatego są święci ponieważ bogowie ich kochają?

Oczywiście możesz w pełni uzasadnić swoją odpowiedź.
Ja co prawda znam odpowiedź, ale wykracza ona poza "myśl grecką" , dlatego ponieważ moralność, etyka same w sobie są szerokim zakresem i fundamentem filozofii.

Łaska i pokój.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Moralnośc, etyka bóg- ptanie do Poganin-a
zbych
Użytkownik

Miejscowość: Wejherowo
Data rejestracji: 13.10.10
Dodane dnia 23.06.2013 13:17:56
Dobre pytanie dla teologów.

Gdyby bóg zabraniał czegoś dlatego że jest złe, to jurysdykcja moralna wynika tu z ogólnie przyjętych norm moralnych, które są źródłem zła.

np; Torturowanie ludzi, zwierząt.
Jest to zło absolutne. A moim zdaniem nie jest to złe ze względu na akt cenzurowania przez prerogatywy boga.
Gdyby tak było to mógł by on stworzyć kodeks moralny ( przykazania) w których sam określił by normy etyczne , a stworzenie musiało by te bliżej określone normy etyczne przestrzegać.
adullam
Super Administrator

Dodane dnia 27.06.2013 17:52:43
zbych napisał/a:
Dobre pytanie dla teologów.

Gdyby bóg zabraniał czegoś dlatego że jest złe, to jurysdykcja moralna wynika tu z ogólnie przyjętych norm moralnych, które są źródłem zła.

np; Torturowanie ludzi, zwierząt.
Jest to zło absolutne. A moim zdaniem nie jest to złe ze względu na akt cenzurowania przez prerogatywy boga.
Gdyby tak było to mógł by on stworzyć kodeks moralny ( przykazania) w których sam określił by normy etyczne , a stworzenie musiało by te bliżej określone normy etyczne przestrzegać.

Pytanie było do Poganina.
Przekonuje mnie ta argumentacja. W sposób merytoryczny wyklucza boga w związku z moralnością. A jeżeli nie wyklucza, to przynajmniej nie daje żadnych podstaw do charakteryzowania jego bytu w tej percepcji.
A to jest ciekawe, bo bóg monoteistów, w zasadzie przyobleczony jest w takie wręcz synonimy ; miłosierny, wszechmogący, wszechmądry. Teiści dali się temu przekonać?!
A argumentują że np.; są cząstką boga, lub bóg jest w nich. Tyle tylko że nie potrafią tego niczym udowodnić, ani zrobić nic do przekracza możliwości przeciętnego człeka.

Człowiek uczy swych potomków również w ten sam sposób,;
"nie czyń tego bo złe ", czyli aby nie wyrządzał cierpienia innym. - pierwszy wariant w kwestii moralności i zła.
( moim zdaniem jedyny możliwy, lub człowiek sam zgłębi naturę moralności)

W moim odczuciu drugi wariant, mogą wybrać osoby , które są bardzo religijne, ufne, ale sami nie drażą filozofii, etyki, humanizmu, natury boskiej, lub natury świętości. Po prostu zatrzymują się na tym, nie wnikając w szczegóły, myślą w ten sposób; ze skoro bóg tak to powiedział więc jest złe-amen. Jakże wiele znam osobiście takich osóbr30;

Z łatwością można tą alternatywę obalić. Gdyby bóg nakazał w normach etycznych
( przykazania) pożeranie się nawzajem - kanibalizm, lub zjadanie dzieci innych plemion, albo własnych.
Każdy normalny człowiek wie że zjadanie własnych dzieci jest niewłaściwe , nieetyczne, złe.
Może 1 % by się znalazło wyznawców że będą takie nakazy uznawać jako boskie i je respektować, ale nijak ma się ten nakaz do świadomości i poznania dobra i zła w percepcji globalnej. Ten jeden procent mógłby wynikać z wąskiej świadomości , braku właściwej percepcji, opóźnienia w rozwoju, lub jakiejś grupowej chorobie umysłowej, uznaniu błędnych poglądów i błędnej wiary.
Mogła by to być inna boska prerogatywa świętych wojen np. co należy zrobić gdy ktoś obrazi boga teistów , pewnej grupy wyznaniowej, w której karą jest zawsze śmierć.
Np. Ortodoksyjni muzułmanie , skrajnie ekstremiści islamscy. Daleko nei musze szukać, Hamas. Al. Fatach, Hesbollah , czy osławiona Al. Kaida.
Tak się też dzieje w obydwóch przypadkach ; wojny religijne, kanibalizm, choć w stosunku do ludzi jest chyba zanikający.

Łaska i pokój.
zbych
Użytkownik

Miejscowość: Wejherowo
Data rejestracji: 13.10.10
Dodane dnia 29.06.2013 16:43:38
adullam napisał/a:

Człowiek uczy swych potomków również w ten sam sposób,;
"nie czyń tego bo złe ", czyli aby nie wyrządzał cierpienia innym. - pierwszy wariant w kwestii moralności i zła.
( moim zdaniem jedyny możliwy, lub człowiek sam zgłębi naturę moralności)

Roboczo, zgadza się.

Istnieją ortodoksyjni teiści , wielu religii np. odłamy chrześcijańskie, które uczą swe małe dzieci np.
" Jehowa kazał pomalować drzwi krwią i Jehowa ocalił tych, którzy posłuchali"
" Allah zabronił mięsa wieprzowego"
"Jahwe zabrania spożywania krwi pod karą śmierci"

Uczą też własne dzieci wielu innych przeróżnych nakazów wynikających z przeróżnych okoliczności i wierzeń.
Pewne zakazy wydają się zrozumiałe, właściwe i nie trzeba się zastanawiać dlaczego są złe?
Czy dlaczego bogowie tego zabraniają w swych kodeksach etycznych - przykazania?
Należą do nich ; unikanie kradzieży, brak cudzołóstwa.
W RZECZYWISTOŚCI są złe w swym źródle , bo powodują pojawienie się wrogów, cierpienie , załamania psychiczne. Taką mają naturę i niezależnie od nakazów i zakazów boskich prerogatyw ZAWSZE I WSZĘDZIE będą siać rozpad, zniszczenie i ból.

Co do bardziej wyszukanych zakazów jak z tą KRWIĄ NA DRZWIACH - dobry przykład ,to jest to bardzo dziwny nakaz i nie sposób tego mnie nie trywializować. Wystarczy odrobina sceptycyzmu, niedowiarstwa
( a zapewne spora część samych teistów , którzy nawet w kościele usłyszą takie ostrzeżenie wnet go wyśmieją , zignorują , może polecą psychiatrę)
Do prawdy trudno sobie to w dzisiejszych czasach wyobrazić.
ojciec
Użytkownik

Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 30.06.2013 12:42:18
Jesteście słabi w wierze i szukacie Boga po omacku, nawet piszecie Bóg z małej litery, dlatego ponieważ szukacie Go po omacku.
Z moralnością Bóg ma dużo wspólnego, jest jej źródłem , w znaczeniu prawa , Jest prawodawca i jest prawo czyli przykazania, bez względu na rozumienie są ponadczasowe. Łaska wiary zawsze jest darem nie przychodzi na zawołanie, nie można jej się "nauczyć".

Jak można odwoływać się do praw etycznych z pominięciem prawodawcy co?

Przykazanie religijne nie są przestarzałą abstrakcją, to realna moralność manifestująca się w postaci imperatywów, kto je lekceważy, ten ma poczucie obiektywnej winy! Kto przestrzega ten idzie właściwą drogą, Boską drogą, dlatego nie odczuwa poczucia winy, czy poczucia wstydu za ich łamanie.
adullam
Super Administrator

Dodane dnia 01.07.2013 15:37:04
ojciec napisał/a:
Jesteście słabi w wierze i szukacie Boga po omacku, nawet piszecie Bóg z małej litery, dlatego ponieważ szukacie Go po omacku.
Z moralnością Bóg ma dużo wspólnego, jest jej źródłem , w znaczeniu prawa , Jest prawodawca i jest prawo czyli przykazania, bez względu na rozumienie są ponadczasowe. Łaska wiary zawsze jest darem nie przychodzi na zawołanie, nie można jej się "nauczyć".

Masz rację- pisze z małej litery słowo "bóg" , gdyż dla mnie to słowo nie ma żadnego znaczenia, dlatego że nie mogę tego słowa bliżej zdefiniować, więc nie jest niczym szczególnym (dla mnie).

A czy ta "łaska wiary" jest czymś analogicznym do łaski zobaczenia a nawet łaski sfilmowania zachodnim wędrowcom "Aszury" - to taka religijna uroczystość ,w której wierni opłakują śmierć wnuka Mahometa,
( który został zabity ponad 1200 laty w bitwie pod Karbalą) .

Czy to jakiś inny rodzaj łaski?

Łaska i pokój.
Poganin
Użytkownik

Data rejestracji: 07.11.12
Dodane dnia 02.07.2013 22:23:50
adullam napisał/a:

Czy bogowie kochają świętych dlatego że są święci?
Czy dlatego są święci ponieważ bogowie ich kochają?

To pierwsze uznali za właściwie religijni ludzie, piszę o tych co machają z swoimi świętymi księgami.
Wierzący wierzą ze ich bóg (nie bogowie) chciał aby urodzili na ziemi już jako święci np. Jezus lub zostali tutaj na ziemi namaszczeni na świętych w którymś czasie swego życia i po śmierci np. Papieże.

A to drugie pasuje do wierzeń pogańskich, ludzie nie rozumiejąc czegoś lub kochając coś bardzo, uznawali to za święte np. u Egipcjan krokodyl i kot a u Słowian np. dąb, i dlatego uważali ze to bogowie to kochają.

Widzę tutaj dwa rodzaje ludzi szczęśliwych, jedni wierzą w każde słowo wypowiedziane przez człowieka bo jest świętym, a wiec wybrany przez boga i dlatego trzeba iść za tym człowiekiem aby być szczęśliwym.
A drudzy, czyli Poganie już są szczęśliwi na ziemi i bez świętego człowieka, bo dla nich większość rzeczy na ziemi jest święte.

Takie mam przeczucie, ze Poganie pierwsi używali słowo - święty,święte a zostało ukradzione przez Chrześcijan i dziś jest wykorzystane.

Edytowane przez Poganin dnia 02.07.2013 22:45:33
michalina
Użytkownik

Data rejestracji: 01.05.13
Dodane dnia 03.07.2013 19:38:16
Masz rację ,Poganin, Twoje przeczucie jest słuszne.
Filozofia grecka , która jest tutaj omawiana istniała jak jeszcze chrześcijaństwa nie było, a już idea świętości ( sama w sobie ) była bardzo atrakcyjna, deliberowana i roztrząsana. Filozofowie skłaniali się do poglądu iż
"Nie dlatego że kochali dobro Bogowie,są one dobre, tylko dlatego że pewne rzeczy są z natury są dobre Bogowie je kochają" .
Sokrates, rozważali w ten sposób.

Istnieją rzeczy , które są absolutnie dobre i cieszą ludzi, np
życzliwość, bezinteresowna miłość do dzieci, mężów, żon, rodziców.

Chrześcijaństwo aby nie upadło musi podtrzymywać mit o swoim bogu, że wszystko może , on decyduje, prawodawca, a my jesteśmy dla niego, dlatego nie do pomyślenia jest aby interpretacja wskazywała na nieobecność boga a obecność uniwersalnego zła czy dobra, a przecież oczywiste jest że kataklizmy, żywioły nie są spowodowane intencją człowieka.
Skocz do Forum:

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

zbych

Najgorsze że nikt nie ma wyboru. Jest pokój, jest wojna. Ktoś wspominał że... "Najlepiej uciec tam gdzie wojna nie występuje." Popieram

Poganin

Jak będzie wojna, lepiej od razu podać się lub przeczekać niż ginąć przez nich na górze.

Tomasz

Nie powinieneś się martwić. Inne religie przepełnione są dogmatami, pięknymi mrzonkami , które przecież tak uszczęśliwiły świat.

ojciec

Nie, nie tylko nie zostałem przekonany, ale buddyzm w prezentacji telewizyjnej jest pusty, pozbawiony piękna, dobra, szczęścia i Boga!

adullam

Ojciec* Też oglądałem, pamiętam jak rinpocze przekazywał laikowi wiedzę kim był w poprzednim żywocie i co robił, wtedy dałem sobie spokój z tym dokumentem, tym bardziej że zachęcają do sceptycyzmu...

zbych

I co zostałeś przekonany?

ojciec

Niedawno oglądałem na tv Religia film o buddyzmie tybetańskim - szkoła Gelug

Poganin

Być może będziemy mieli na forum drugą kobietę, lubiącą Buddyzm. Być może zarejestruje się koleżanka.

michalina

Widzę, stało się smiley

adullam

Michalina, wdał się błąd zostałaś na nowo zarejestrowana. Pozdrawiam!

zbych

Za wyjątkiem parafilii nóg.

zbych

Papieże nigdy nie całowali brudnych nóg więziennym szmaciarzom!

adullam

I znów pijaństwo, obżarstwo, na umór...z wielkiej radości.... a rano kac!

ojciec

Życzę wszystkim aby te święta będą wyjątkowe! Jestem taki podekscytowany!

Tomasz

Jeszcze nie po świętach, no chyba że w innych religiach smiley

adullam

świnta , świnta i po świntach...

adullam

Nic z tych rzeczy...Partonem tej strony jest FRONTOZAURUS (frontosa moba) , kiedyś kobieta , a że miałą dużo pożądania , stała się piękną rybcią...o długich płetwach... O!

zbych

Krzyż to symbol zbrodni, wynikającego z barbarzyństwa rzymian! Noszenie wisielców, podobizny ludzi ukrzyżowanych, przedmiotów wykonania tortur lub śmierci kwalifikuje się wizytą do psychiatry!!!

ojciec

Krzyż jest symbolem męki Pańskiej naszego zbawcy. Stąd kontemplacja chrześcijańska, modlitwa z rozważaniem.

Poganin

Ryba jest symbolem chrześcijańskim a krzyż ?

Archiwum
Copyright © 2006